Cowal Championships 2002
Saturday 31st August
Grade 1
Piping Adjudicator 1: L Ingram
Piping Adjudicator 2: A Wright
Drumming Adjudicator: J Hutton
Ensemble Adjudicator: J Kennedy
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Field Marshal Montgomery | 1 | 2 | 2 | 1 | 6 | 1 | |
Shotts and Dykehead Caledonia | 4 | 1 | 1 | 2 | 8 | 2 | |
Scottish Power | 3 | 3 | 3 | 4 | 13 | 3 | |
Strathclyde Police | 2 | 5 | 4 | 3 | 14 | 4 | |
Dysart and Dundonald | 6 | 4 | 5 | 6 | 21 | 5 | |
Boghall and Bathgate Caledonia | 5 | 7 | 6 | 5 | 23 | 6 | |
David Urquhart Travel | 9 | 6 | 8 | 7 | 30 | 7 | |
MacNaughtons Vale of Atholl | 7 | 9 | 9 | 8 | 33 | 8 | |
Lothian and Borders Police | 8 | 12 | 7 | 10 | 37 | 9 | |
Bucksburn and District | 10 | 8 | 10 | 11 | 39 | 10 | |
Glasgow Skye Association | 12 | 10 | 12 | 9 | 43 | 11 | |
Grampian Police | 11 | 11 | 11 | 12 | 45 | 12 |
Grade 2
Piping Adjudicator 1: D Clark
Piping Adjudicator 2: H Stevenson
Drumming Adjudicator: A Aitken
Ensemble Adjudicator: M McKenzie
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ballycoan | 1 | 1 | 2 | 1 | 5 | 1 | |
The Clan Gregor Society | 3 | 3 | 1 | 2 | 9 | 2 | |
Bleary and District | 2 | 2 | 5 | 3 | 12 | 3 | |
ASCO Buchan | 4 | 4 | 12 | 4 | 24 | 4 | |
Boghall and Bathgate Caledonia | 5 | 6 | 7 | 7 | 25 | 5 EP | |
Dumfries and Galloway Const. | 6 | 5 | 6 | 8 | 25 | 6 | |
The Chivas Regal | 7 | 8 | 9 | 5 | 29 | 7 | |
Polkemmet | 8 | 7 | 10 | 6 | 31 | 8 | |
Cullybackey | 13 | 11 | 4 | 9 | 37 | 9 EP | |
Drambuie Kirkliston | 11 | 13 | 3 | 10 | 37 | 10 | |
Dumbarton and District | 10 | 9 | 11 | 13 | 43 | 11 EP | |
Kilmarnock | 9 | 12 | 8 | 14 | 43 | 12 | |
Denny and Dunipace | 12 | 10 | 14 | 11 | 47 | 13 | |
City of St Andrews | 15 | 14 | 13 | 12 | 54 | 14 | |
Houghton Le Spring | 14 | 15 | 15 | 15 | 59 | 15 |
Grade 3A
Piping Adjudicator 1: G Shepherd
Piping Adjudicator 2: J Wilson
Drumming Adjudicator: A Steele
Ensemble Adjudicator: J Noble
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
North Belfast WMC | 6 | 4 | 1 | 2 | 13 | 1 | |
MacNaughtons Vale of Atholl | 2 | 5 | 6 | 3 | 16 | 2 EP | |
Muhl Pipes and Drums | 3 | 2 | 7 | 4 | 16 | 3 | |
Royal Burgh of Stirling | 4 | 1 | 18 | 1 | 24 | 4 EP | |
Coalburn I.O.R | 7 | 7 | 2 | 8 | 24 | 5 | |
Lanarkshire | 1 | 6 | 11 | 7 | 25 | 6 | |
Milngavie | 8 | 9 | 14 | 6 | 37 | 7 EP | |
Lomond and Clyde | 13 | 3 | 9 | 12 | 37 | 8 | |
Banbridge | 19 | 12 | 4 | 9 | 44 | 9 | |
Strathclyde Fire Brigade | 12 | 10 | 13 | 11 | 46 | 10 | |
Syerla | 11 | 16 | 5 | 15 | 47 | 11 | |
MacLean Annan | 18 | 17 | 3 | 10 | 48 | 12 | |
Deeside Caledonia | 5 | 8 | 20 | 16 | 49 | 13 EP | |
Bowhill | 9 | 15 | 8 | 17 | 49 | 14 | |
Johnstone | 16 | 11 | 19 | 5 | 51 | 15 | |
Oban | 17 | 13 | 10 | 14 | 54 | 16 | |
Annan Ex-Service Club | 14 | 19 | 12 | 13 | 58 | 17 | |
Perth and District | 10 | 20 | 15 | 20 | 65 | 18 | |
St Maurs | 20 | 14 | 16 | 18 | 68 | 19 | |
Burntisland | 15 | 18 | 17 | 19 | 69 | 20 |
Grade 3B
Piping Adjudicator 1: G Shepherd
Piping Adjudicator 2: J Wilson
Drumming Adjudicator: A Steele
Ensemble Adjudicator: J Noble
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Inverkeithing and District | 1 | 1 | 2 | 1 | 5 | 1 | |
Pontefract and District | 2 | 2 | 5 | 2 | 11 | 2 | |
West Midlands Police | 3 | 3 | 7 | 3 | 16 | 3 | |
Greater Manchester County Fire Service | 4 | 4 | 6 | 4 | 18 | 4 | |
Fintan Lalor | 6 | 7 | 3 | 5 | 21 | 5 EP | |
Inverness | 5 | 6 | 4 | 6 | 21 | 6 | |
Dunoon Argyll | 7 | 8 | 1 | 7 | 23 | 7 | |
Turriff and District | 8 | 5 | 8 | 8 | 29 | 8 | |
Troon Blackrock | 10 | 9 | 9 | 9 | 37 | 9 | |
Lochmaben Pipe Band Society | 9 | 10 | 10 | 10 | 39 | 10 |
Grade 4A
Piping Adjudicator 1: T Dear
Piping Adjudicator 2: G Summors
Drumming Adjudicator: G Craig
Ensemble Adjudicator: R Shepherd
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Altnaveigh Memorial | 1 | 1 | 2 | 3 | 7 | 1 | |
Arbroath RBLS | 2 | 3 | 1 | 2 | 8 | 2 | |
Gortaclare | 4 | 4 | 4 | 5 | 17 | 3 | |
Annsborough | 5 | 5 | 5 | 7 | 22 | 4 | |
Bellaghy | 3 | 6 | 9 | 8 | 26 | 5 EP | |
Milngavie | 6 | 2 | 6 | 12 | 26 | 6 | |
Tulloch Nairn | 11 | 11 | 7 | 1 | 30 | 7 | |
Bo'ness RBLS | 8 | 8 | 11 | 4 | 31 | 8 | |
Linlithgow and District | 7 | 7 | 3 | 15 | 32 | 9 | |
Penicuik and District | 15 | 13 | 8 | 6 | 42 | 10 EP | |
City of Brechin | 9 | 9 | 10 | 14 | 42 | 11 | |
Perth and District | 16 | 10 | 14 | 10 | 50 | 12 | |
Wolverhampton | 14 | 15 | 15 | 9 | 53 | 13 | |
Rothesay and District | 12 | 16 | 13 | 16 | 57 | 14 EP | |
Cumnock and District | 10 | 12 | 18 | 17 | 57 | 15 | |
Dartford and District | 17 | 18 | 17 | 13 | 65 | 16 | |
Morpeth | 19 | 17 | 20 | 11 | 67 | 17 | |
Newtongrange | 18 | 21 | 12 | 18 | 69 | 18 | |
Glencorse | 20 | 14 | 16 | 21 | 71 | 19 | |
Inverclyde | 13 | 20 | 21 | 19 | 73 | 20 | |
British Airways | 22 | 19 | 19 | 20 | 80 | 21 | |
Linwood Caledonia | 21 | 22 | 22 | 22 | 87 | 22 |
Grade 4B
Piping Adjudicator 1: D Cardwell
Piping Adjudicator 2: I Wood
Drumming Adjudicator: W Young
Ensemble Adjudicator: J MacInnes
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tweedvale | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 1 | |
Williamwood | 2 | 2 | 3 | 2 | 9 | 2 | |
Oldmeldrum RBL | 9 | 3 | 4 | 3 | 19 | 3 EP | |
71st Engineer Regiment | 5 | 4 | 6 | 4 | 19 | 4 | |
Kirkcudbright and District | 3 | 7 | 2 | 10 | 22 | 5 | |
Kenmure Kinning Park | 6 | 6 | 5 | 8 | 25 | 6 | |
Royal Burgh of Stirling | 7 | 10 | 8 | 5 | 30 | 7 | |
Cleland Memorial | 4 | 9 | 12 | 6 | 31 | 8 | |
Kilsyth Thistle | 12 | 5 | 10 | 7 | 34 | 9 | |
Paris | 8 | 14 | 14 | 11 | 47 | 10 | |
Lanark and District | 10 | 17 | 7 | 16 | 50 | 11 | |
Muirkirk and District | 15 | 11 | 11 | 15 | 52 | 12 | |
Kirkcaldy and District | 19 | 12 | 13 | 9 | 53 | 13 EP | |
Uddingston Strathclyde | 13 | 8 | 18 | 14 | 53 | 14 | |
Newmains and District | 11 | 13 | 20 | 13 | 57 | 15 | |
Warrington Academy | 16 | 16 | 15 | 12 | 59 | 16 | |
Galashiels Ex-Servicemen | 14 | 15 | 17 | 18 | 64 | 17 | |
Islay | 17 | 19 | 16 | 17 | 69 | 18 | |
Campbeltown | 21 | 21 | 9 | 21 | 72 | 19 | |
Fraserburgh RBL | 18 | 20 | 19 | 19 | 76 | 20 | |
Burntisland | 20 | 18 | 21 | 20 | 79 | 21 |
Grade Juv
Piping Adjudicator 1: D Clark
Piping Adjudicator 2: H Stevenson
Drumming Adjudicator: A Aitken
Ensemble Adjudicator: M McKenzie
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
George Watsons College | 2 | 2 | 1 | 1 | 6 | 1 EP | |
Lochgelly High School | 1 | 1 | 2 | 2 | 6 | 2 | |
Dumbarton and District | 3 | 3 | 3 | 3 | 12 | 3 | |
Paisley | 4 | 4 | 4 | 5 | 17 | 4 | |
Dunoon Grammar School | 5 | 5 | 5 | 4 | 19 | 5 |
Grade Nov
Piping Adjudicator 1: L Ingram
Piping Adjudicator 2: A Wright
Drumming Adjudicator: J Hutton
Ensemble Adjudicator: J Kennedy
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Lochgelly High School | 2 | 1 | 1 | 2 | 6 | 1 | |
Kintyre Schools | 1 | 2 | 6 | 1 | 10 | 2 | |
Bucksburn and District | 5 | 5 | 3 | 4 | 17 | 3 | |
George Watsons College | 6 | 8 | 2 | 3 | 19 | 4 | |
S.Y.H.A Vale of Atholl | 4 | 3 | 16 | 6 | 29 | 5 | |
Craigmount High School | 8 | 12 | 4 | 7 | 31 | 6 | |
Inverness Schools | 3 | 10 | 14 | 5 | 32 | 7 EP | |
Milngavie | 10 | 4 | 10 | 8 | 32 | 8 | |
Glasgow Schools | 7 | 9 | 11 | 11 | 38 | 9 | |
Polkemmet Juveniles | 9 | 13 | 8 | 12 | 42 | 10 | |
Dumbarton and District | 15 | 6 | 7 | 16 | 44 | 11 | |
47th Culter Boys Brigade | 18 | 7 | 5 | 18 | 48 | 12 | |
Royal Burgh of Stirling | 11 | 14 | 18 | 9 | 52 | 13 EP | |
1st Troon Boys Brigade | 12 | 11 | 15 | 14 | 52 | 14 | |
Boghall and Bathgate Caledonia | 14 | 20 | 9 | 10 | 53 | 15 | |
Dunoon Grammar School | 17 | 15 | 17 | 13 | 62 | 16 EP | |
City of St Andrews | 16 | 17 | 12 | 17 | 62 | 17 | |
Inverclyde Juvenile | 13 | 16 | 19 | 15 | 63 | 18 | |
Bo'ness RBLS | 20 | 18 | 13 | 20 | 71 | 19 | |
Knightswood | 19 | 19 | 20 | 19 | 77 | 20 |