Strangford 2005
Saturday 18th June
Grade 1
Piping Adjudicator 1: L Ingram
Piping Adjudicator 2: W Pollock
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: D Clark
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Field Marshal Montgomery | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 1 | |
New Zealand Police | 2 | 2 | 3 | 2 | 9 | 2 | |
St. Laurence O'Toole | 3 | 4 | 2 | 4 | 13 | 3 | |
Ballycoan | 4 | 3 | 4 | 3 | 14 | 4 | |
Ballinderry Bridge | 5 | 5 | 5 | 5 | 20 | 5 |
Grade 2
Piping Adjudicator 1: L Ingram
Piping Adjudicator 2: W Pollock
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: D Clark
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ravara | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 1 | |
Killeen | 3 | 2 | 4 | 2 | 11 | 2 | |
Upper Crossgare | 4 | 4 | 6 | 3 | 17 | 3 EP | |
Howard Memorial | 2 | 3 | 7 | 5 | 17 | 4 | |
Cullybackey | 5 | 7 | 2 | 4 | 18 | 5 | |
Finvoy | 6 | 5 | 3 | 7 | 21 | 6 | |
Eden | 7 | 6 | 5 | 6 | 24 | 7 |
Grade 3A
Piping Adjudicator 1: L Ingram
Piping Adjudicator 2: W Pollock
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: D Clark
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Seven Towers | 1 | 1 | 2 | 1 | 5 | 1 | |
Marlacoo | 2 | 3 | 1 | 2 | 8 | 2 | |
Banbridge | 4 | 2 | 3 | 3 | 12 | 3 | |
North Belfast WMC | 7 | 4 | 4 | 4 | 19 | 4 | |
Bready Ulster Scots | 5 | 5 | 6 | 5 | 21 | 5 | |
Tamlaght O'Crilly | 6 | 6 | 5 | 6 | 23 | 6 | |
Tullintrain | 3 | 7 | 7 | 7 | 24 | 7 |
Grade 3B
Piping Adjudicator 1: L Ingram
Piping Adjudicator 2: W Pollock
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: D Clark
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Annsborough | 2 | 2 | 2 | 1 | 7 | 1 | |
Battlehill | 4 | 1 | 1 | 2 | 8 | 2 | |
Killen | 1 | 4 | 3 | 4 | 12 | 3 | |
Cottown | 3 | 3 | 4 | 3 | 13 | 4 | |
Hollymount | 5 | 5 | 7 | 5 | 22 | 5 | |
Frank Rainey Memorial | 6 | 6 | 6 | 6 | 24 | 6 | |
Ballydonaghy | 7 | 7 | 5 | 7 | 26 | 7 |
Grade 4A
Piping Adjudicator 1: C Moffat
Piping Adjudicator 2: H Stevenson
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: C Mordaunt
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
McNeillstown | 1 | 1 | 4 | 1 | 7 | 1 | |
Castlerock | 4 | 3 | 2 | 3 | 12 | 2 | |
Gransha | 2 | 2 | 6 | 5 | 15 | 3 | |
Queen Elizabeth | 7 | 7 | 3 | 2 | 19 | 4 EP | |
Aughintober | 6 | 8 | 1 | 4 | 19 | 5 | |
Letterkenny and District | 3 | 6 | 8 | 7 | 24 | 6 | |
Sgt Walker Memorial | 5 | 4 | 9 | 10 | 28 | 7 | |
Thiepval Memorial | 10 | 9 | 7 | 6 | 32 | 8 EP | |
Cullenfad | 8 | 5 | 11 | 8 | 32 | 9 | |
Colmcille | 9 | 10 | 5 | 9 | 33 | 10 | |
Bro Matt Boyd Memorial | 11 | 11 | 10 | 11 | 43 | 11 |
Grade 4B
Piping Adjudicator 1: C Moffat
Piping Adjudicator 2: H Stevenson
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: C Mordaunt
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Raffrey | 3 | 3 | 3 | 1 | 10 | 1 | |
Cleland Memorial | 4 | 4 | 7 | 2 | 17 | 2 | |
Monkstown Mossley | 1 | 1 | 10 | 9 | 21 | 3 | |
Cullybackey | 2 | 2 | 11 | 7 | 22 | 4 EP | |
Dr Wright Memorial | 7 | 6 | 1 | 8 | 22 | 5 | |
Drumlough | 5 | 5 | 8 | 5 | 23 | 6 | |
Banbridge Junior | 8 | 8 | 4 | 4 | 24 | 7 | |
Antrim | 9 | 11 | 2 | 3 | 25 | 8 | |
Lisnamulligan | 10 | 7 | 6 | 6 | 29 | 9 | |
Moneygore | 6 | 10 | 9 | 10 | 35 | 10 | |
Saintfield | 11 | 9 | 5 | 11 | 36 | 11 |