Results

« Back to 2006 Band Contests

All Ireland 2006

Saturday 1st July

Grade 1 Overall

Band MSR Total MSR Place MED Total MED Place Final Total Final Position
Field Marshal Montgomery 8 2 6 1 14 1
St. Laurence O'Toole 6 1 10 3 16 2
Strathclyde Police 10 3 8 2 18 3
Ballinderry Bridge 20 4 EP 16 4 36 4
Ballycoan 20 5 EP 20 5 40 5
Bleary and District 20 6 24 6 44 6

Grade 1 MED

Piping Adjudicator 1: I McLellan
Piping Adjudicator 2: W Pollock
Drumming Adjudicator: C Mordaunt
Ensemble Adjudicator: H Russell

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Field Marshal Montgomery 1 1 3 1 6 1
Strathclyde Police 2 2 1 3 8 2
St. Laurence O'Toole 3 3 2 2 10 3
Ballinderry Bridge 4 4 4 4 16 4
Ballycoan 5 5 5 5 20 5
Bleary and District 6 6 6 6 24 6

Grade 1 MSR

Piping Adjudicator 1: G Lawrie
Piping Adjudicator 2: J Moles
Drumming Adjudicator: G Craig
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
St. Laurence O'Toole 2 2 1 1 6 1
Field Marshal Montgomery 1 1 3 3 8 2
Strathclyde Police 3 3 2 2 10 3
Ballinderry Bridge 6 4 6 4 20 4 EP
Ballycoan 5 6 4 5 20 5 EP
Bleary and District 4 5 5 6 20 6

Grade 2

Piping Adjudicator 1: Unknown
Piping Adjudicator 2: Unknown
Drumming Adjudicator: Unknown
Ensemble Adjudicator: Unknown

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Killeen 1 4 4 1 10 1
Ravara 5 1 2 4 12 2
Cullybackey 4 3 3 3 13 3
University of Luton 2 6 6 2 16 4
Seven Towers 8 2 1 8 19 5
Upper Crossgare 3 5 7 7 22 6
St. Finbarr 7 7 5 5 24 7
Marlacoo 6 8 8 6 28 8

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: W Pollock
Piping Adjudicator 2: I McLellan
Drumming Adjudicator: C Mordaunt
Ensemble Adjudicator: H Russell

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Battlehill 2 1 1 2 6 1
Arklow 3 2 3 1 9 2
Annsborough 1 3 2 8 14 3
Banbridge 5 6 4 3 18 4
Altnaveigh Memorial 4 5 10 5 24 5
Tamlaght O'Crilly 6 9 6 7 28 6
New Ross and District 7 7 5 10 29 7
North Belfast 9 8 9 4 30 8
Fintan Lalor 11 4 11 6 32 9
St. Maurs 8 10 7 11 36 10
Tullintrain 10 11 8 9 38 11

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: G Lawrie
Piping Adjudicator 2: J Moles
Drumming Adjudicator: G Craig
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Gortaclare 3 2 1 1 7 1
Cottown 2 1 4 4 11 2
Cullen 1 3 2 6 12 3
Aughintober 4 4 3 3 14 4
Killen 6 6 6 2 20 5
Ballydonaghy 5 5 5 7 22 6
Hollymount 8 8 8 5 29 7 EP
Newcastle West 7 7 7 8 29 8

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: J Moles
Piping Adjudicator 2: G Lawrie
Drumming Adjudicator: G Craig
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Drumlough 1 3 4 3 11 1
New York City Fire Dept 4 1 6 2 13 2
Dromara 3 2 1 11 17 3
St. Laurence Howth 10 12 3 1 26 4 EP
Cullybackey 2 4 13 7 26 5
Colmcille 6 5 15 6 32 6
Letterkenny and District 13 6 11 5 35 7 EP
Marble City 8 10 9 8 35 8 EP
Manorcunningham 5 13 5 12 35 9
Cullenfad 9 8 10 9 36 10
McNeillstown 15 11 7 4 37 11 EP
Syerla 7 14 2 14 37 12
Matt Boyd Memorial 11 7 12 10 40 13
Thiepval Memorial 12 9 14 13 48 14
Gransha 14 15 8 15 52 15

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: I McLellan
Piping Adjudicator 2: W Pollock
Drumming Adjudicator: C Mordaunt
Ensemble Adjudicator: H Russell

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Rasharkin 1 3 1 2 7 1
Killadeas 3 2 2 1 8 2
Derryclavin 2 1 3 3 9 3
Irvine Memorial 4 6 4 4 18 4
Antrim 5 4 5 6 20 5
William Kerr Memorial 7 5 8 5 25 6
Moneygore 6 7 6 7 26 7
Bready Ulster Scots 8 9 7 9 33 8
Kilrea 9 8 9 8 34 9
Dublin Fire Brigade 10 10 10 10 40 10

Scroll to Top