Cookstown 2006
Saturday 10th June
Grade 1
Piping Adjudicator 1: J Nevans
Piping Adjudicator 2: I Wood
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: J Noble
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
St. Laurence O'Toole | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 1 | |
Ballinderry Bridge | 3 | 2 | 3 | 2 | 10 | 2 EP | |
Ballycoan | 2 | 3 | 2 | 3 | 10 | 3 | |
Bleary and District | 4 | 4 | 4 | 4 | 16 | 4 |
Grade 2
Piping Adjudicator 1: T Dear
Piping Adjudicator 2: D Cardwell
Drumming Adjudicator: W Dunlop
Ensemble Adjudicator: D Clark
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Killeen | 1 | 3 | 3 | 1 | 8 | 1 EP | |
Ravara | 2 | 2 | 2 | 2 | 8 | 2 EP | |
Cullybackey | 3 | 1 | 1 | 3 | 8 | 3 | |
Seven Towers | 4 | 4 | 4 | 4 | 16 | 4 |
Grade 3A
Piping Adjudicator 1: T Dear
Piping Adjudicator 2: D Cardwell
Drumming Adjudicator: W Dunlop
Ensemble Adjudicator: D Clark
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Battlehill | 1 | 1 | 2 | 1 | 5 | 1 | |
Annsborough | 2 | 2 | 3 | 2 | 9 | 2 | |
Banbridge | 4 | 3 | 1 | 3 | 11 | 3 | |
Tamlaght O'Crilly | 3 | 4 | 4 | 4 | 15 | 4 | |
North Belfast | 5 | 5 | 5 | 5 | 20 | 5 |
Grade 3B
Piping Adjudicator 1: J Nevans
Piping Adjudicator 2: I Wood
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: J Noble
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Gortaclare | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 1 | |
Aughintober | 2 | 2 | 2 | 2 | 8 | 2 | |
Cottown | 5 | 3 | 3 | 3 | 14 | 3 | |
Cullen | 3 | 4 | 7 | 4 | 18 | 4 | |
Killen | 4 | 5 | 6 | 5 | 20 | 5 | |
Hollymount | 6 | 6 | 4 | 6 | 22 | 6 | |
Ballydonaghy | 7 | 7 | 5 | 7 | 26 | 7 |
Grade 4A
Piping Adjudicator 1: J Nevans
Piping Adjudicator 2: I Wood
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: J Noble
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Raffrey | 1 | 3 | 2 | 1 | 7 | 1 | |
St. Laurence Howth | 2 | 5 | 1 | 3 | 11 | 2 | |
Drumlough | 4 | 1 | 7 | 4 | 16 | 3 | |
Dromara | 3 | 4 | 4 | 7 | 18 | 4 | |
Cullybackey | 6 | 2 | 9 | 2 | 19 | 5 | |
Matt Boyd Memorial | 5 | 6 | 10 | 5 | 26 | 6 | |
Gransha | 9 | 8 | 5 | 8 | 30 | 7 | |
McNeillstown | 7 | 11 | 3 | 10 | 31 | 8 | |
Cullenfad | 10 | 7 | 8 | 9 | 34 | 9 | |
Manorcunningham | 11 | 9 | 11 | 6 | 37 | 10 | |
Syerla | 13 | 10 | 6 | 12 | 41 | 11 | |
Colmcille | 8 | 13 | 13 | 13 | 47 | 12 EP | |
Cleland Memorial | 12 | 12 | 12 | 11 | 47 | 13 |
Grade 4B
Piping Adjudicator 1: T Dear
Piping Adjudicator 2: D Cardwell
Drumming Adjudicator: W Dunlop
Ensemble Adjudicator: D Clark
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Killadeas | 1 | 1 | 2 | 1 | 5 | 1 | |
Antrim | 2 | 3 | 3 | 3 | 11 | 2 | |
Rasharkin | 3 | 4 | 6 | 2 | 15 | 3 | |
Irvine Memorial | 7 | 2 | 1 | 8 | 18 | 4 | |
William Kerr Memorial | 6 | 5 | 4 | 6 | 21 | 5 | |
Moneygore | 4 | 7 | 8 | 4 | 23 | 6 EP | |
Kilrea | 5 | 6 | 7 | 5 | 23 | 7 | |
Bellaghy | 8 | 8 | 5 | 7 | 28 | 8 EP |