Portrush 2006
Saturday 19th August
Grade 1
Piping Adjudicator 1: W Pollock
Piping Adjudicator 2: N Russell
Drumming Adjudicator: A Hoy
Ensemble Adjudicator: D Cardwell
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Field Marshal Montgomery | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 1 | |
Bleary and District | 2 | 2 | 2 | 3 | 9 | 2 | |
Ballycoan | 3 | 3 | 3 | 2 | 11 | 3 |
Grade 2
Piping Adjudicator 1: J Wark
Piping Adjudicator 2: K Eller
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: J Baxter
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Cullybackey | 2 | 4 | 1 | 1 | 8 | 1 | |
Seven Towers | 1 | 3 | 3 | 2 | 9 | 2 EP | |
Ravara | 3 | 1 | 2 | 3 | 9 | 3 | |
Killeen | 4 | 2 | 4 | 4 | 14 | 4 | |
Upper Crossgare | 5 | 6 | 5 | 5 | 21 | 5 | |
Marlacoo | 6 | 5 | 6 | 6 | 23 | 6 |
Grade 3A
Piping Adjudicator 1: W Pollock
Piping Adjudicator 2: N Russell
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: D Cardwell
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Battlehill | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 1 | |
Banbridge | 2 | 2 | 2 | 2 | 8 | 2 | |
Tamlaght O'Crilly | 4 | 4 | 3 | 3 | 14 | 3 EP | |
North Belfast | 3 | 3 | 4 | 4 | 14 | 4 |
Grade 3B
Piping Adjudicator 1: J Wark
Piping Adjudicator 2: K Eller
Drumming Adjudicator: A Hoy
Ensemble Adjudicator: J Baxter
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Cottown | 1 | 1 | 3 | 1 | 6 | 1 | |
Aughintober | 2 | 2 | 2 | 2 | 8 | 2 | |
Gortaclare | 4 | 3 | 1 | 3 | 11 | 3 | |
Killen | 3 | 5 | 4 | 4 | 16 | 4 | |
Ballydonaghy | 5 | 4 | 5 | 5 | 19 | 5 |
Grade 4A
Piping Adjudicator 1: W Pollock
Piping Adjudicator 2: N Russell
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: D Cardwell
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Drumlough | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 1 | |
Dromora | 5 | 2 | 4 | 2 | 13 | 2 | |
Raffrey | 2 | 7 | 6 | 5 | 20 | 3 EP | |
Manorcunningham | 3 | 3 | 8 | 6 | 20 | 4 | |
Cullenfad | 4 | 4 | 10 | 3 | 21 | 5 | |
Matt Boyd Memorial | 7 | 5 | 7 | 4 | 23 | 6 | |
McNeillstown | 6 | 9 | 2 | 8 | 25 | 7 | |
Gransha | 9 | 6 | 5 | 7 | 27 | 8 | |
Thiepval Memorial | 11 | 8 | 11 | 9 | 39 | 9 | |
Colmcille | 10 | 13 | 9 | 10 | 42 | 10 | |
Cullybackey | 8 | 10 | 14 | 11 | 43 | 11 | |
Syerla | 13 | 14 | 3 | 14 | 44 | 12 | |
Cleland Memorial | 12 | 12 | 13 | 12 | 49 | 13 | |
Letterkenny and District | 14 | 11 | 12 | 13 | 50 | 14 |
Grade 4B
Piping Adjudicator 1: J Wark
Piping Adjudicator 2: K Eller
Drumming Adjudicator: A Hoy
Ensemble Adjudicator: J Baxter
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Derryclavin | 1 | 1 | 2 | 1 | 5 | 1 | |
Killadeas | 2 | 2 | 3 | 4 | 11 | 2 | |
Rasharkin | 4 | 4 | 1 | 3 | 12 | 3 | |
Moneygore | 5 | 3 | 6 | 2 | 16 | 4 | |
Saintfield | 6 | 5 | 4 | 6 | 21 | 5 | |
Bready Ulster Scots | 3 | 7 | 7 | 7 | 24 | 6 | |
William Kerr Memorial | 8 | 8 | 5 | 5 | 26 | 7 | |
Antrim | 7 | 6 | 9 | 8 | 30 | 8 | |
Bellaghy | 9 | 9 | 10 | 9 | 37 | 9 | |
Reaghan | 10 | 10 | 12 | 10 | 42 | 10 | |
Kilrea | 13 | 11 | 8 | 11 | 43 | 11 | |
Campbell College | 12 | 13 | 11 | 12 | 48 | 12 | |
Moybrone | 11 | 12 | 13 | 13 | 49 | 13 |