Results

« Back to 2008 Band Contests

All Ireland 2008

Saturday 5th July

Grade 1 Overall

Band MSR Total MSR Place MED Total MED Place Final Total Final Position
St. Laurence O'Toole 6 1 EP 6 1 12 1
Field Marshal Montgomery 6 2 7 2 13 2
Ballycoan 10 3 11 3 21 3
Cullybackey 11 4 16 4 27 4

Grade 1 MED

Piping Adjudicator 1: M MacKenzie
Piping Adjudicator 2: J Moles
Drumming Adjudicator: J Noble
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
St. Laurence O'Toole 1 3 1 1 6 1
Field Marshal Montgomery 2 1 2 2 7 2
Ballycoan 3 2 3 3 11 3
Cullybackey 4 4 4 4 16 4

Grade 1 MSR

Piping Adjudicator 1: I Wood
Piping Adjudicator 2: B MacMahon
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: C Mordaunt

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
St. Laurence O'Toole 2 2 1 1 6 1 EP
Field Marshal Montgomery 1 1 2 2 6 2
Ballycoan 4 2 3 3 10 3
Cullybackey 3 4 4 4 11 4

Grade 2

Piping Adjudicator 1: M MacKenzie
Piping Adjudicator 2: J Moles
Drumming Adjudicator: J Noble
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Killeen 2 1 2 2 7 1
Ravara 5 2 1 1 9 2
Seven Towers 1 3 3 4 11 3
Annsborough 3 4 4 3 14 4
Arklow 4 5 5 5 19 5
The Pipes and Drums 1st Royal Engineers 6 6 6 6 24 6

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: I Wood
Piping Adjudicator 2: B MacMahon
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: T Dear

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Aughintober 1 1 2 1 5 1
Killen 4 2 3 3 12 2 EP
Howard Memorial 3 3 1 5 12 3
Drumlough 2 7 5 6 20 4
St. Finbarr 5 6 8 2 21 5
St. Maur 6 5 4 8 23 6
Cullen 8 4 9 4 25 7
Banbridge 7 8 7 7 29 8
Augharan 9 9 6 9 33 9

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: M MacKenzie
Piping Adjudicator 2: J Moles
Drumming Adjudicator: J Noble
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
McNeillstown 1 1 4 1 7 1
Raffrey 3 2 2 2 9 2
Augharonan 2 4 1 4 11 3
Cullenfad 4 3 3 3 13 4
City of Limerick 6 5 6 5 22 5 EP
Newcastle West 5 6 5 6 22 6

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: M MacKenzie
Piping Adjudicator 2: J Moles
Drumming Adjudicator: J Noble
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Manor Cunningham 2 1 2 8 13 1
St. Lawrence Howth 7 7 1 1 16 2
Matt Boyd Memorial 5 3 7 2 17 3 EP
Colmcille 4 6 3 4 17 4
Letterkenny and District 3 5 6 5 19 5 EP
Quinn Memorial 6 2 5 6 19 6
Moneygore 1 4 8 7 20 7
Cullybackey 9 9 4 3 25 8
Corpus Christi 8 8 10 9 35 9
Tralee Pipes and Drums 10 10 9 11 40 10
Marble City 11 11 11 10 43 11

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: I Wood
Piping Adjudicator 2: B MacMahon
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: C Mordaunt

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Achill 1 1 2 1 5 1
The Pipes and Drums 1st Royal Engineers 3 2 4 2 11 2
Dr. O'Hurley 2 4 3 3 12 3
Killeshin 4 3 1 5 13 4
Youghall 5 5 5 4 19 5
CBS Limerick 6 6 6 6 24 6

Scroll to Top