« Back to 2010 Band Contests

Cookstown 2010

Saturday 12th June

Grade 1

Piping Adjudicator 1: R Campbell
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
St. Laurence O'Toole 1 0 1 0 3 1
Cullybackey 2 0 3 0 7 2
Ballycoan 3 0 2 0 8 3
Seven Towers 2 4 0 4 0 12 4

Grade 2

Piping Adjudicator 1: R Campbell
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Seven Towers 2 0 1 0 5 1
Ravara 1 0 4 0 6 2
Howard Memorial 3 0 3 0 9 3
Aughintober 4 0 2 0 10 4
Annsborough 5 0 5 0 15 5

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: R Campbell
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Cottown 1 0 4 0 6 1
Gortaclare 3 0 1 0 7 2
Drumlough 2 0 6 0 10 3 PP
Police Service of Northern Ireland 4 0 2 0 10 4
Fintan Lalor 5 0 8 0 18 5
Augharonan 6 0 7 0 19 6 PP
Augharan 7 0 5 0 19 7
Raffrey 8 0 3 0 19 8
McNeillstown 9 0 9 0 27 9

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J Baxter
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Manor Cunningham 1 0 1 0 3 1
Geoghegan Memorial 2 0 2 0 6 2
Quinn Memorial 3 0 3 0 9 3
Matt Boyd Memorial 4 0 6 0 14 4 PP
Letterkenny and District 5 0 4 0 14 5
Banbridge 6 0 5 0 17 6

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J Baxter
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Gransha 1 0 2 0 4 1
Moneygore 3 0 3 0 9 2
Major Sinclair Memorial 2 0 6 0 10 3
William Kerr Memorial 6 0 1 0 13 4
Cullybackey 4 0 8 0 16 5
Bready Ulster Scots 7 0 5 0 19 6
Tullylagan 5 0 10 0 20 7 PP
Syerla and District 8 0 4 0 20 8
Tamlaght O'Crilly 9 0 7 0 25 9
Thiepval Memorial 10 0 11 0 31 10
Cleland Memorial 12 0 9 0 33 11
Derryclavin 11 0 12 0 34 12

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: R Campbell
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Tullintrain 2 0 1 0 5 1
Achill 1 0 6 0 8 2 PP
Upper Crossgare 3 0 2 0 8 3
Clogher and District 4 0 4 0 12 4
Bellaghy 5 0 5 0 15 5
St. Colmcille 6 0 8 0 20 6
Ballybriest 9 0 3 0 21 7
Closkelt 7 0 9 0 23 8
McNeillstown Academy 8 0 10 0 26 9
Garvagh 11 0 7 0 29 10
Fivemiletown 10 0 11 0 31 11

Scroll to Top