« Back to 2012 Band Contests

Banbridge 2012

Saturday 16th June

Grade 1

Piping Adjudicator 1: I Wood
Piping Adjudicator 2: T Brown
Drumming Adjudicator: M Wilson
Ensemble Adjudicator: T Dear

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Seven Towers 1 1 2 1 5 1
Ravara 2 2 1 2 7 2

Grade 2

Piping Adjudicator 1: J Moles
Piping Adjudicator 2: W Garrett
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: A Ronaldson

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Howard Memorial 3 1 1 2 7 1
Aughintober 2 3 2 1 8 2
Cottown 1 2 3 3 9 3

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: J Moles
Piping Adjudicator 2: W Garrett
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: A Ronaldson

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Annsborough 1 2 4 1 8 1 EP
Police Service of Northern Ireland Pipes and Drums 2 1 2 3 8 2
Raffrey 4 4 1 2 11 3
Quinn Memorial 3 3 3 4 13 4
Drumlough 5 5 5 5 20 5
Upper Crossgare 8 8 8 7 31 9

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: J Moles
Piping Adjudicator 2: W Garrett
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: A Ronaldson

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Gransha 4 2 2 3 11 1
Moneygore 1 5 4 2 12 2
Matt Boyd Memorial 3 1 9 1 14 3 EP
Ballybriest 5 4 1 4 14 4
Colmcille 2 6 7 8 23 5
Thiepval Memorial - Eire 6 3 6 9 24 6
Letterkenny and District - Eire 9 7 3 6 25 7
Killeen 7 9 5 5 26 8

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: I Wood
Piping Adjudicator 2: T Brown
Drumming Adjudicator: M Wilson
Ensemble Adjudicator: T Dear

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
New Ross and District - Eire 1 2 2 1 6 1
Achill - Eire 2 1 4 4 11 2
Tullylagan 4 4 1 5 14 3
Closkelt 5 3 9 2 19 4 EP
Syerla and District 3 7 6 3 19 5
Bready Ulster Scots 6 5 11 6 28 6 EP
Major Sinclair Memorial 9 6 5 8 28 7
Tullintrain 7 8 12 7 34 8
Bellaghy 8 10 8 9 35 9
Cullybackey 11 12 3 11 37 10
St Patricks Bandon - Eire 10 11 7 10 38 11
Cleland Memorial 13 9 10 13 45 12
Dr Wright Memorial 12 13 13 12 50 13

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: J Moles
Piping Adjudicator 2: W Garrett
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: A Ronaldson

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
McDonald Memorial 1 1 4 1 7 1
Gorey - Eire 2 2 7 3 14 2
Marlacoo and District 4 4 3 5 16 3
Clogher and District 5 6 2 4 17 4
Sgt. Walker Memorial 7 3 6 2 18 5
Tamlaght O'Crilly 6 7 1 6 20 6
Battlehill 3 5 8 7 23 7
Whitewater 8 8 5 8 29 8

Scroll to Top