« Back to 2014 Band Contests

Dunfermline 2014

Saturday 24th May

Grade 1

Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: M MacKenzie
Drumming Adjudicator: J McInnes
Ensemble Adjudicator: P Snaddon

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Shotts and Dykehead Caledonia 2 2 1 1 6 1 EP
Scottish Power 1 1 2 2 6 2

Grade 2

Piping Adjudicator 1: J McCarlie
Piping Adjudicator 2: G Lawrie
Drumming Adjudicator: W Black
Ensemble Adjudicator: J Hutcheon

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
George Watson's College - Juvenile Juv 1 1 1 1 4 1
Craigmount 3 5 2 4 2 13 2
North Lanarkshire Schools Juv 2 3 6 4 15 3
Peter Vardy Glenrothes and District 2010 3 4 4 5 3 16 4
Royal Burgh of Stirling 3 3 6 2 6 17 5
Stockbridge 3 6 5 3 5 19 6

Grade 3

Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: M MacKenzie
Drumming Adjudicator: J McInnes
Ensemble Adjudicator: P Snaddon

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Craigmount 1 1 2 1 5 1
Royal Burgh of Stirling 2 6 1 2 11 2
Peter Vardy Glenrothes and District 2010 4 2 6 5 17 3
Stockbridge 3 8 4 3 18 4 EP
East Kilbride 5 4 5 4 18 5 EP
Newtongrange 6 3 3 6 18 6
Kirkcaldy and District 4 7 5 7 7 26 7
Methil and District 4 8 7 8 8 31 8
Penicuik and District 9 9 9 9 36 9

Grade 4

Piping Adjudicator 1: J McCarlie
Piping Adjudicator 2: G Lawrie
Drumming Adjudicator: W Black
Ensemble Adjudicator: J Hutcheon

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Burntisland and District 2 2 1 3 8 1
Methil and District 1 1 7 2 11 2
Royal Burgh of Stirling 4 5 2 1 12 3
Kirkcaldy and District 3 4 4 4 15 4
Bo'ness 6 6 3 5 20 5 EP
Stockbridge 5 3 6 6 20 6
Tulliallan Pipes and Drums 9 7 5 8 29 7
Peebles Ex-Servicemen's 8 8 9 7 32 8
Greyfriars Pipes and Drums 7 9 8 9 33 9

Grade 4 MSR

Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: M MacKenzie
Drumming Adjudicator: J McInnes
Ensemble Adjudicator: P Snaddon

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Kirkcaldy and District 1 1 1 1 4 1
Bo'ness 3 4 2 4 13 2
Kelty and Blairadam 2 5 5 2 14 3 EP
Royal Burgh of Stirling 5 3 3 3 14 4
Greyfriars Pipes and Drums 4 2 4 5 15 5

Grade Juv

Piping Adjudicator 1: J McCarlie
Piping Adjudicator 2: G Lawrie
Drumming Adjudicator: W Black
Ensemble Adjudicator: J Hutcheon

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
George Watson's College - Juvenile 1 1 1 1 4 1
North Lanarkshire Schools 2 2 2 2 8 2

Grade Nov

Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: M MacKenzie
Drumming Adjudicator: J McInnes
Ensemble Adjudicator: P Snaddon

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
George Watson's College - Novice 3 2 1 1 7 1 EP
Lochgelly High School 1 1 3 2 7 2
Stirling and District Schools 2 3 4 3 12 3
Kelty and Blairadam 5 4 2 6 17 4
North Lanarkshire Schools 4 5 5 4 18 5
West Fife Schools 6 6 6 5 23 6

Scroll to Top