« Back to 2019 Band Contests

Cookstown 2019

Saturday 1st June

Grade 1

Piping Adjudicator 1: R Parkes MBE
Piping Adjudicator 2: J McCarlie
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: J Campbell

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Pipes and Drums of the Police Service of Northern Ireland 2 1 1 1 5 1
Closkelt 1 2 2 2 7 2

Grade 2

Piping Adjudicator 1: R Parkes MBE
Piping Adjudicator 2: J McCarlie
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: J Campbell

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
New Ross and District - Eire 3 2 1 1 7 1 EP
Closkelt 1 1 3 2 7 2
Ravara 2 4 2 3 11 3
Colmcille 4 5 4 4 17 4
Clogher and District 5 3 5 5 18 5

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: R Parkes MBE
Piping Adjudicator 2: J McCarlie
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: J Campbell

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Quinn Memorial 1 1 1 1 4 1
Clogher and District 4 3 3 2 12 2 EP
Thiepval Memorial - Eire 3 4 2 3 12 3 EP
Matt Boyd Memorial 2 2 4 4 12 4

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: R Parkes MBE
Piping Adjudicator 2: J McCarlie
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: J Campbell

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
McNeillstown 1 1 1 1 4 1
Tullylagan 2 2 3 2 9 2
Major Sinclair Memorial 3 3 2 3 11 3
Cleland Memorial 4 4 4 4 16 4

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: R Parkes MBE
Piping Adjudicator 2: J McCarlie
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: J Campbell

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Augharan 1 1 8 3 13 1
Kildoag 5 6 3 1 15 2
Cloughfin 3 3 9 2 17 3
McDonald Memorial 7 5 2 5 19 4 EP
Cullybackey 4 2 7 6 19 5 EP
Bessbrook Crimson Arrow Pipe Band 2 4 6 7 19 6
Arklow - Eire 8 8 5 4 25 7 EP
Gransha 6 10 1 8 25 8
Clontibret - Eire 9 9 4 9 31 9
Lisnamulligan 10 7 10 10 37 10

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: R Parkes MBE
Piping Adjudicator 2: J McCarlie
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: J Campbell

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Broughshane and District 2 2 1 2 7 1
Mountjoy 1 1 6 1 9 2
William Kerr Memorial 4 4 3 3 14 3
Altnaveigh Memorial 3 7 2 4 16 4
Syerla and District 6 5 4 5 20 5
Ballyboley 5 3 9 6 23 6
McDonald Academy 7 8 8 8 31 7 EP
Major Sinclair Memorial 8 9 5 9 31 8
Tullylagan 10 6 11 7 34 9
Joseph Forde Memorial 9 10 10 10 39 10
Harry Ferguson Memorial 11 11 7 11 40 11

Scroll to Top