« Back to 2022 Band Contests

Paul Major 2022

Monday 25th April

Grade 1

Piping Adjudicator 1: George Wilson
Piping Adjudicator 2: Tony Sloane
Drumming Adjudicator: Brian Martin
Ensemble Adjudicator: Peter Snaddon

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Closkelt 1 5 1 7 14 1
Johnstone 7 1 7 1 16 2 EP
Field Marshal Montgomery 2 6 2 6 16 3
Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia 3 7 3 5 18 4
St Laurence O'Toole - Eire 4 8 4 4 20 5
Shotts and Dykehead Caledonia 5 9 5 3 22 6
Scottish Power 6 10 6 2 24 7
Police Scotland Fife 8 2 8 10 28 8
Inveraray and District 9 3 9 9 30 9
Glasgow Police Pipe Band 10 4 10 8 32 10

Grade 2

Piping Adjudicator 1: Cameron Edgar
Piping Adjudicator 2: Gordon Lawrie
Drumming Adjudicator: Paul Turner
Ensemble Adjudicator: Jim Campbell

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
City of Edinburgh 1 1 1 1 4 1
Portlethen and District 2 2 2 2 8 2
St Joseph\'s - Eire 3 3 3 3 12 3
Oban 4 4 4 4 16 4
Bucksburn and District 5 5 5 5 20 5
Uddingston 6 6 6 6 24 6
Royal Burgh of Annan 7 7 7 7 28 7
Wallacestone and District 8 8 8 8 32 8
Kilchoman Distillery Isle of Islay 9 9 9 9 36 9
City of Discovery 10 10 10 10 40 10
Mackenzie Caledonian 11 11 11 11 44 11
Highland Granite 12 12 12 12 48 12
Ravara 13 13 13 13 52 13
Manorcunningham - Eire 14 14 14 14 56 14
Buchan Peterson 15 15 15 15 60 15

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: Peter Hunt
Piping Adjudicator 2: Barry Donaldson
Drumming Adjudicator: Bill Black
Ensemble Adjudicator: Donald MacPhee

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Stockbridge 1 1 1 1 4 1
Mackenzie Caledonian 2 2 2 2 8 2
Johnstone 3 3 3 3 12 3
City of Newcastle 4 4 4 4 16 4
Denny and Dunipace Gleneagles 5 5 5 5 20 5
Kilmarnock 6 6 6 6 24 6
Dunbar Royal British Legion 7 7 7 7 28 7
Coalburn I.O.R. 8 8 8 8 32 8
Vale of Atholl 9 9 9 9 36 9
Deeside Caledonia 10 10 10 10 40 10
The Highlanders (4 Scots) 11 11 11 11 44 11
Buchan 12 12 12 12 48 12

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: John Wilson
Piping Adjudicator 2: Robert Shaw
Drumming Adjudicator: Paul Brown
Ensemble Adjudicator: John Moles

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Edradour Pitlochry and Blair Atholl 1 1 1 1 4 1
Ross and Cromarty Pipes and Drums School 2 2 2 2 8 2
Methil and District 3 3 3 3 12 3
Major Sinclair Memorial 4 4 4 4 16 4
Augharan 5 5 5 5 20 5
Milngavie 6 6 6 6 24 6
Ayr Pipe Band Society 7 7 7 7 28 7
Mid Argyll 8 8 8 8 32 8
Royal Scots Dragoon Guards Pipes and Drums 9 9 9 9 36 9
Macanta 10 10 10 10 40 10
Glenrothes and District 2010 11 11 11 11 44 11
Arbroath 12 12 12 12 48 12
Tweedvale 13 13 13 13 52 13

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: Peter Hunt
Piping Adjudicator 2: Barry Donaldson
Drumming Adjudicator: Bill Black
Ensemble Adjudicator: Donald MacPhee

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Ballyboley 1 1 1 1 4 1
Rothesay and District 2 2 2 2 8 2
Strathendrick 3 3 3 3 12 3
Royal Burgh of Stirling 4 4 4 4 16 4
Lower Clyde Pipes and Drums 5 5 5 5 20 5
R.A.F. Central Scotland Pipes and Drums 6 6 6 6 24 6
Camelon and District 7 7 7 7 28 7
Vale of Atholl 8 8 8 8 32 8
Royal High 9 9 9 9 36 9
Penicuik and District 10 10 10 10 40 10
Uddingston Strathclyde 11 11 11 11 44 11
Kinross and District 12 12 12 12 48 12
Kintyre Schools 14 14 14 14 56 14
Culter and District 15 15 15 15 60 15
Kirkcaldy and District 16 16 16 16 64 16

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: Ronnie McShannon
Piping Adjudicator 2: Maurice Rhodes
Drumming Adjudicator: Lee Innes
Ensemble Adjudicator: Alan Ronaldson

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
1st Troon Boys Brigade 1 1 1 1 4 1
Helensburgh Clan Colquhoun 2 2 2 2 8 2
Greyfriars Pipes and Drums 3 3 3 3 12 3
Stockbridge 4 4 4 4 16 4
47TH Culter Boys Brigade 5 5 5 5 20 5
Reading Scottish 6 6 6 6 24 6
Grampian District Pipes and Drums 7 7 7 7 28 7
Oldmeldrum Royal British Legion 8 8 8 8 32 8
Barrhead and District 9 9 9 9 36 9
Kilbarchan 11 11 11 11 44 11
Troon Blackrock 12 12 12 12 48 12
Fraserburgh Royal British Legion 13 13 13 13 52 13
East Kilbride 14 14 14 14 56 14
Dunoon Argyll 15 15 15 15 60 15

Grade Juv

Piping Adjudicator 1: George Wilson
Piping Adjudicator 2: Tony Sloane
Drumming Adjudicator: Brian Martin
Ensemble Adjudicator: Peter Snaddon

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Dollar Academy 1 1 1 1 4 1
George Watson's College - Juvenile 2 2 2 2 8 2
Preston Lodge High School 3 3 3 3 12 3

Grade Nov A

Piping Adjudicator 1: Ronnie McShannon
Piping Adjudicator 2: Maurice Rhodes
Drumming Adjudicator: Lee Innes
Ensemble Adjudicator: Alan Ronaldson

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
George Heriot's School 1 1 1 1 4 1
West Lothian Schools 2 2 2 2 8 2
Dollar Academy 3 3 3 3 12 3
George Watson's College - Novice 4 4 4 4 16 4

Grade Nov B

Piping Adjudicator 1: Cameron Edgar
Piping Adjudicator 2: Gordon Lawrie
Drumming Adjudicator: Paul Turner
Ensemble Adjudicator: Jim Campbell

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Preston Lodge High School Pipe Band 1 1 1 1 4 1
Preston Lodge High School Pipe Band 1 1 1 1 4 1
Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia 4 4 4 4 16 4
Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia 4 4 4 4 16 4
High School of Dundee 5 5 5 5 20 5
High School of Dundee 5 5 5 5 20 5
Strathallan School 6 6 6 6 24 6
Strathallan School 6 6 6 6 24 6
Oban High School 7 7 7 7 28 7
Oban High School 7 7 7 7 28 7
Tobermory High School 8 8 8 8 32 8
Tobermory High School 8 8 8 8 32 8
St Columba's School - Kilmacolm 9 9 9 9 36 9
St Columba's School - Kilmacolm 9 9 9 9 36 9
Burntisland and District 10 10 10 10 40 10
Burntisland and District 10 10 10 10 40 10
George Heriot's School Junior 11 11 11 11 44 11
George Heriot's School Junior 11 11 11 11 44 11
North Lanarkshire Schools 12 12 12 12 48 12
North Lanarkshire Schools 12 12 12 12 48 12
Bucksburn and District Novice 13 13 13 13 52 13
Bucksburn and District Novice 13 13 13 13 52 13
Lochgelly High School 14 14 14 14 56 14
Lochgelly High School 14 14 14 14 56 14
Dollar Academy 15 15 15 15 60 15
Dollar Academy 15 15 15 15 60 15
West Lothian Schools 17 17 17 17 68 17
West Lothian Schools 17 17 17 17 68 17

Scroll to Top