« Back to 2013 Drum Major Contests

Lurgan 2013

Saturday 15th June

Grade Adult Final

Dress Adjudicator: N/A
M&D Adjudicator 1: Not Advised
Flourish Adjudicator 1: Not Advised
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Brian Wilson MBE Lomond and Clyde 0 1 1 0 0 2 1
Paula Braiden Cullybackey 0 2 2 0 0 4 2
David Brownlee Derryclavin 0 3 3 0 0 6 3
Alicia Dickson Matt Boyd Memorial 0 4 4 0 0 8 4
Andrea McKeown Battlehill 0 5 5 0 0 10 5

Grade Adult Heat

Dress Adjudicator: Not Advised
M&D Adjudicator 1: Not Advised
Flourish Adjudicator 1: Not Advised
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Brian Wilson MBE Lomond and Clyde 0 1 1 0 0 2 1
Paula Braiden Cullybackey 1 2 3 0 0 6 2 MD
David Brownlee Derryclavin 1 3 2 0 0 6 3
Andrea McKeown Battlehill 0 4 5 0 0 9 4
Alicia Dickson Matt Boyd Memorial 0 6 4 0 0 10 5
Samantha Gordon Field Marshal Montgomery 0 5 6 0 0 11 6
Steven Gilchrist Ballycoan 0 8 7 0 0 15 7
Vikki Singer McDonald Memorial 1 7 9 0 0 17 8 MD
Emma Chambers Ballydonaghy 0 9 8 0 0 17 9
Erinn McIiwaine Cottown 2 10 10 0 0 22 10 MD
Laura Millar Sgt Walker Memorial 0 11 11 0 0 22 11

Grade Junior Final

Dress Adjudicator: Not Advised
M&D Adjudicator 1: Not Advised
Flourish Adjudicator 1: Not Advised
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Zoe McDowell Aughintober 0 1 1 0 0 2 1
Emma Barr Ravara 0 2 3 0 0 5 2 MD
Beth Preston Tullylagan 0 3 2 0 0 5 3
James Kennedy Whitewater 0 4 4 0 0 8 4
Caitlin Deborah Graham Upper Crossgare 0 5 5 0 0 10 5
Lana Gibson Major Sinclair Memorial 0 6 8 0 0 14 6 MD
Glen Baxter Cleland Memorial 0 7 7 0 0 14 7
Judith Leeman Syerla and District 0 9 6 0 0 15 8
Caitlin Coulter Clontibret 1 8 10 0 0 19 9
Jane Major William Kerr Memorial 0 11 9 0 0 20 10
Lauren Freeburn Marlacoo and District 2 10 11 0 0 23 11

Grade Juvenile Final

Dress Adjudicator: Not Advised
M&D Adjudicator 1: Not Advised
Flourish Adjudicator 1: Not Advised
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Jason Price Marlacoo and District 0 1 1 0 0 2 1
Lauren Hanna Drumlough 0 2 2 0 0 4 2
Gemma McDowell Tullylagan 0 3 5 0 0 8 3 MD
Joanne Graham William Kerr Memorial 1 4 3 0 0 8 4
Lauren Abraham Seven Towers 0 5 4 0 0 9 5
Diane Watt Moneygore 0 7 6 0 0 13 6
Beth Major Bleary and District 1 6 7 0 0 14 7

Grade Novice Final

Dress Adjudicator: Not Advised
M&D Adjudicator 1: Not Advised
Flourish Adjudicator 1: Not Advised
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Kathryn McKeown Battlehill 0 1 2 0 0 3 1 MD
Jamie Cupples Killeen 0 2 1 0 0 3 2
Abigail Wenlock Cullybackey 0 3 5 0 0 8 3 MD
Rachel Lowry Armaghbreague 1 4 3 0 0 8 4
Kathy Hunter Manorcunningham 0 5 7 0 0 12 5
Alex Rainey R.S.P.B.A. 1 6 6 0 0 13 6 MD
Jason Nicholl Tullylagan 0 9 4 0 0 13 7
Emily Crooks R.S.P.B.A. 0 8 8 0 0 16 8
Rebecca Hamilton Tullylagan 0 10 10 0 0 20 9
Lee Nicholl Tullylagan 1 7 15 0 0 23 10 MD
Katie Bicker Clogher and District 1 13 9 0 0 23 11
Charlotte Ruddock Battlehill 0 12 12 0 0 24 12
Tyrone Graham R.S.P.B.A. 1 11 14 0 0 26 13
Melissa Burrows Drumlough 1 14 13 0 0 28 14
Kara Gilmour Ballybriest 1 18 11 0 0 30 15
Amy Baxter Cleland Memorial 0 16 16 0 0 32 16
Jakki Elle Nelson R.S.P.B.A. 1 15 17 0 0 33 17
Kathryn Hamill McDonald Memorial 1 17 19 0 0 37 18 MD
Benjamin Walker Battlehill 0 19 18 0 0 37 19

Scroll to Top