Bangor 2006
Saturday 22nd July
Grade 1
Piping Adjudicator 1: D Clark
Piping Adjudicator 2: D Cardwell
Drumming Adjudicator: W Dunlop
Ensemble Adjudicator: C Mordaunt
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ballinderry Bridge | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 1 | |
Ballycoan | 2 | 2 | 2 | 2 | 8 | 2 |
Grade 2
Piping Adjudicator 1: D Clark
Piping Adjudicator 2: D Cardwell
Drumming Adjudicator: W Dunlop
Ensemble Adjudicator: C Mordaunt
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Cullybackey | 3 | 2 | 1 | 1 | 7 | 1 | |
Seven Towers | 2 | 1 | 5 | 2 | 10 | 2 | |
Ravara | 1 | 4 | 2 | 4 | 11 | 3 | |
Killeen | 4 | 3 | 3 | 3 | 13 | 4 | |
Upper Crossgare | 5 | 6 | 4 | 6 | 21 | 5 | |
Marlacoo | 6 | 5 | 6 | 5 | 22 | 6 |
Grade 3A
Piping Adjudicator 1: D Clark
Piping Adjudicator 2: D Cardwell
Drumming Adjudicator: W Dunlop
Ensemble Adjudicator: C Mordaunt
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Annsborough | 1 | 2 | 2 | 1 | 6 | 1 | |
Battlehill | 2 | 1 | 3 | 2 | 8 | 2 | |
Banbridge | 3 | 3 | 1 | 3 | 10 | 3 | |
Tamlaght O'Crilly | 4 | 4 | 4 | 4 | 16 | 4 |
Grade 3B
Piping Adjudicator 1: D Clark
Piping Adjudicator 2: D Cardwell
Drumming Adjudicator: W Dunlop
Ensemble Adjudicator: C Mordaunt
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Gortaclare | 3 | 2 | 1 | 1 | 7 | 1 EP | |
Cottown | 1 | 1 | 3 | 2 | 7 | 2 | |
Ballydonaghy | 2 | 3 | 2 | 3 | 10 | 3 |
Grade 4A
Piping Adjudicator 1: D Clark
Piping Adjudicator 2: D Cardwell
Drumming Adjudicator: W Dunlop
Ensemble Adjudicator: C Mordaunt
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Drumlough | 1 | 1 | 4 | 2 | 8 | 1 | |
Dromara | 5 | 3 | 1 | 1 | 10 | 2 | |
McNeillstown | 4 | 6 | 2 | 3 | 15 | 3 | |
Cullenfad | 6 | 4 | 5 | 4 | 19 | 4 | |
Raffrey | 2 | 2 | 11 | 5 | 20 | 5 | |
Cullybackey | 3 | 5 | 6 | 7 | 21 | 6 | |
Matt Boyd Memorial | 8 | 7 | 8 | 6 | 29 | 7 | |
Thiepval Memorial | 7 | 9 | 7 | 8 | 31 | 8 | |
Gransha | 11 | 10 | 3 | 9 | 33 | 9 | |
Colmcille | 10 | 8 | 10 | 10 | 38 | 10 | |
Cleland Memorial | 9 | 11 | 9 | 11 | 40 | 11 |
Grade 4B
Piping Adjudicator 1: D Clark
Piping Adjudicator 2: D Cardwell
Drumming Adjudicator: W Dunlop
Ensemble Adjudicator: C Mordaunt
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Killadeas | 1 | 1 | 3 | 1 | 6 | 1 | |
Rasharkin | 2 | 3 | 1 | 2 | 8 | 2 | |
Bready Ulster Scots | 3 | 2 | 2 | 4 | 11 | 3 | |
Saintfield | 4 | 4 | 4 | 5 | 17 | 4 | |
William Kerr Memorial | 5 | 5 | 5 | 3 | 18 | 5 | |
Bellaghy | 6 | 7 | 7 | 6 | 26 | 6 EP | |
Campbell College | 7 | 6 | 6 | 7 | 26 | 7 |