Ards 2019
Saturday 11th May
Grade 1
Piping Adjudicator 1: G Wilson
Piping Adjudicator 2: W Garrett
Drumming Adjudicator: M Wilson
Ensemble Adjudicator: P Turner
Band | Actual Grade | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Field Marshal Montgomery | 1 | 1 | 2 | 1 | 5 | 1 | ||
Pipes and Drums of the Police Service of Northern Ireland | 2 | 2 | 1 | 2 | 7 | 2 |
Grade 2
Piping Adjudicator 1: A Kerr
Piping Adjudicator 2: H Stevenson
Drumming Adjudicator: W Black
Ensemble Adjudicator: J Moles
Band | Actual Grade | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ravara | 2 | 2 | 1 | 1 | 6 | 1 EP | ||
Manorcunningham - Eire | 1 | 1 | 2 | 2 | 6 | 2 |
Grade 3A
Piping Adjudicator 1: G Wilson
Piping Adjudicator 2: W Garrett
Drumming Adjudicator: M Wilson
Ensemble Adjudicator: P Turner
Band | Actual Grade | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
St Marys, Derrytrasna | 2 | 1 | 4 | 1 | 8 | 1 | ||
Thiepval Memorial - Eire | 1 | 3 | 3 | 2 | 9 | 2 | ||
Battlehill | 4 | 4 | 1 | 4 | 13 | 3 | ||
Quinn Memorial | 5 | 6 | 2 | 3 | 16 | 4 EP | ||
Matt Boyd Memorial | 3 | 2 | 6 | 5 | 16 | 5 | ||
Drumlough | 6 | 5 | 5 | 6 | 22 | 6 |
Grade 3B
Piping Adjudicator 1: A Kerr
Piping Adjudicator 2: H Stevenson
Drumming Adjudicator: W Black
Ensemble Adjudicator: J Moles
Band | Actual Grade | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
McNeillstown | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 1 | ||
Major Sinclair Memorial | 2 | 2 | 2 | 2 | 8 | 2 | ||
Kildoag | 4A | 3 | 3 | 3 | 4 | 13 | 3 | |
Augharan | 4A | 4 | 4 | 4 | 3 | 15 | 4 | |
Cleland Memorial | 5 | 5 | 5 | 5 | 20 | 5 |
Grade 4A
Piping Adjudicator 1: G Wilson
Piping Adjudicator 2: W Garrett
Drumming Adjudicator: M Wilson
Ensemble Adjudicator: P Turner
Band | Actual Grade | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Cullybackey | 1 | 1 | 3 | 3 | 8 | 1 | ||
Augharan | 2 | 4 | 1 | 4 | 11 | 2 | ||
Kildoag | 4 | 3 | 4 | 1 | 12 | 3 EP | ||
Bessbrook Crimson Arrow Pipe Band | 3 | 2 | 5 | 2 | 12 | 4 | ||
Gransha | 6 | 6 | 2 | 5 | 19 | 5 | ||
Raphoe Ulster Scots - Eire | 5 | 5 | 6 | 6 | 22 | 6 |
Grade 4B
Piping Adjudicator 1: A Kerr
Piping Adjudicator 2: H Stevenson
Drumming Adjudicator: W Black
Ensemble Adjudicator: J Moles
Band | Actual Grade | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mountjoy | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 1 | ||
Altnaveigh Memorial | 2 | 2 | 2 | 5 | 11 | 2 | ||
Broughshane and District | 3 | 4 | 3 | 2 | 12 | 3 | ||
Ballyboley | 4 | 3 | 5 | 3 | 15 | 4 | ||
William Kerr Memorial | 5 | 5 | 7 | 4 | 21 | 5 | ||
Bready Ulster Scots | 6 | 6 | 4 | 6 | 22 | 6 | ||
Kirkistown | 7 | 7 | 6 | 7 | 27 | 7 |