« Back to 2019 Band Contests

Gourock 2019

Sunday 12th May

Grade 1

Piping Adjudicator 1: R McShannon
Piping Adjudicator 2: R Walker
Drumming Adjudicator: S Coils
Ensemble Adjudicator: G Lawrie BEM

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Scottish Power 1 1 2 1 1 5 1
Peoples Ford - Boghall and Bathgate Caledonia 1 2 1 5 2 10 2
Glasgow Police 1 4 4 2 3 13 3
Shotts and Dykehead Caledonia 1 3 3 3 5 14 4
Johnstone 1 5 5 4 6 20 5
The Glasgow Skye Association 1 6 6 6 4 22 6

Grade 2

Piping Adjudicator 1: P Hunt
Piping Adjudicator 2: J Wark
Drumming Adjudicator: A Craig
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Uddingston Strathclyde 2 3 2 1 1 7 1
Royal Burgh of Annan 2 1 1 2 4 8 2
Oban 2 2 3 4 3 12 3
Johnstone 3A 4 4 3 2 13 4
Oban High School 3B 5 6 6 5 22 5
Lochryan 3B 6 5 5 7 23 6
Ayr Pipe Band Society 3B 7 7 7 6 27 7

Grade 3

Piping Adjudicator 1: R McShannon
Piping Adjudicator 2: R Walker
Drumming Adjudicator: S Coils
Ensemble Adjudicator: G Lawrie BEM

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Oban High School 3B 1 1 7 1 10 1 EP
Johnstone 3A 2 5 1 2 10 2
Lochryan 3B 4 2 2 7 15 3
Lower Clyde Pipes and Drums 4A 5 4 3 4 16 4 EP
Milngavie 3B 3 3 5 5 16 5
Ayr Pipe Band Society 3B 6 6 6 3 21 6
Williamwood 3B 7 7 4 6 24 7

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: P Hunt
Piping Adjudicator 2: J Wark
Drumming Adjudicator: A Craig
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
North Lanarkshire Schools Nov A 1 1 1 1 4 1
Lower Clyde Pipes and Drums 4A 3 3 3 2 11 2
Stirling and District Schools Nov A 4 2 2 4 12 3
Renfrewshire Schools Nov B 2 5 5 3 15 4
Strathendrick 4B 6 4 4 5 19 5
Troon Blackrock 4B 5 6 6 6 23 6

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: R McShannon
Piping Adjudicator 2: R Walker
Drumming Adjudicator: S Coils
Ensemble Adjudicator: G Lawrie BEM

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
St Columba's School - Kilmacolm Nov B 1 1 1 5 8 1
Strathendrick 4B 2 2 3 3 10 2
Renfrewshire Schools Nov B 4 4 4 1 13 3
Dunoon Grammar School Nov B 5 5 2 2 14 4
North Lanarkshire Schools Nov B 3 6 5 4 18 5
Kilbarchan 4B 7 3 8 6 24 6
Troon Blackrock 4B 6 7 11 7 31 7 EP
Oban High School Nov B 8 8 7 8 31 8
Greyfriars Pipes and Drums 4B 9 9 9 9 36 9
Uddingston Strathclyde 4B 11 10 6 11 38 10
Stirling and District Schools Junior Nov B 10 11 12 10 43 11
Tulliallan 4B 12 12 10 12 46 12

Grade Juv

Piping Adjudicator 1: P Hunt
Piping Adjudicator 2: J Wark
Drumming Adjudicator: A Craig
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Stirling and District Schools Nov A 1 1 1 1 4 1

Scroll to Top