« Back to 2016 Drum Major Contests

Enniskillen 2016

Saturday 28th May

Grade Adult

Dress Adjudicator: K Calvin
M&D Adjudicator 1: B Wilson
Flourish Adjudicator 1: K Calvin
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Andrea McKeown Gibson Battlehill 0 1 1 0 0 2 1
Lauren Hanna Drumlough 0 2 2 0 0 4 2
Paula Braiden Cullybackey 0 3 5 0 0 8 3
David Brownlee Derryclavin 1 5 3 0 0 9 4
Jason Price Ballycoan 0 4 6 0 0 10 5
Alicia Dickson Hamilton Matt Boyd Memorial 1 6 4 0 0 11 6
Joanne Graham Bleary and District 1 7 7 0 0 15 7
Erinn McIlwaine Cullybackey 0 8 8 0 0 16 8

Grade Adult Final

Dress Adjudicator: N/A
M&D Adjudicator 1: K Calvin
Flourish Adjudicator 1: B Wilson
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Lauren Hanna Drumlough 0 1 2 0 0 3 1
Jason Price Ballycoan 0 4 1 0 0 5 2
David Brownlee Derryclavin 0 2 4 0 0 6 3 MD
Paula Braiden Cullybackey 0 3 3 0 0 6 4
Andrea McKeown Gibson Battlehill 0 5 5 0 0 10 5

Grade Junior

Dress Adjudicator: K Calvin
M&D Adjudicator 1: B Wilson
Flourish Adjudicator 1: K Calvin
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Jason Nicholl Tullylagan 1 1 2 0 0 4 1 MD
Jamie Cupples Killeen 1 2 1 0 0 4 2
Kathryn McKeown Battlehill 0 3 5 0 0 8 3 MD
Abigail Wenlock Cullybackey 1 4 3 0 0 8 4
Kara Gilmour Finvoy 1 8 4 0 0 13 5
Rachel Lowry Armaghbreague 1 7 6 0 0 14 6
Emily Crooks McNeillstown 2 5 8 0 0 15 7
Melissa Burrows Drumlough 1 6 11 0 0 18 8 MD
Rebecca Hamilton Tullylagan 0 9 9 0 0 18 9
Kathy Hunter Manorcunningham 1 11 7 0 0 19 10
Charlotte Ruddock Battlehill 0 10 13 0 0 23 11
Tyrone Graham William Kerr Memorial 2 12 10 0 0 24 12
Katie Bicker Marlacoo & District 0 14 12 0 0 26 13
Lucas Adamson Gilnahirk 1 13 14 0 0 28 14
Ellie Tremlett RSPBA 1 15 15 0 0 31 15

Grade Juvenile

Dress Adjudicator: B Wilson
M&D Adjudicator 1: K Calvin
Flourish Adjudicator 1: B Wilson
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Emma Barr Field Marshal Montgomery 0 2 1 0 0 3 1
Caitlin Graham Upper Crossgare 1 1 3 0 0 5 2
Zoe McDowell Aughintober 1 3 2 0 0 6 3
Lana Gibson Ballyboley 1 4 4 0 0 9 4
James Kennedy Whitewater 2 5 5 0 0 12 5
Lauren Abraham Ballybriest 1 6 6 0 0 13 6

Grade Novice

Dress Adjudicator: B Wilson
M&D Adjudicator 1: K Calvin
Flourish Adjudicator 1: B Wilson
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Louis Anderson Crozier Memorial 0 1 2 0 0 3 1
Leanne Crooks Syerla and District 1 3 1 0 0 5 2
Lee Nicholl Tullylagan 1 2 3 0 0 6 3 MD
Zara Cupples Cullybackey 1 4 5 0 0 10 4
Benjamin Walker Battlehill 2 5 4 0 0 11 5
Carys Graham Upper Crossgare 2 6 6 0 0 14 6
Louise Smitton Closkelt 1 7 8 0 0 16 7 MD
Katie Clarke RSPBA 1 8 7 0 0 16 8
Hannah Donald Gillygooley 2 9 9 0 0 20 9

Scroll to Top