« Back to 2019 Drum Major Contests

Enniskillen 2019

Saturday 25th May

Grade Adult Final

Dress Adjudicator: Not Applicable
M&D Adjudicator 1: K Calvin
Flourish Adjudicator 1: B Wilson
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Emma Barr Field Marshal Montgomery 0 2 1 0 0 3 1
Andrea McKeown Gibson Battlehill 0 1 4 0 0 5 2
James Kennedy Closkelt 0 3 3 0 0 6 3 MD
Jason Price Ravara 0 4 2 0 0 6 4
Joanne Graham Bleary and District 0 5 5 0 0 10 5

Grade Adult Heat

Dress Adjudicator: K Calvin
M&D Adjudicator 1: B Wilson
Flourish Adjudicator 1: K Calvin
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Emma Barr Field Marshal Montgomery 0 1 1 0 0 2 1
Andrea McKeown Gibson Battlehill 1 2 2 0 0 5 2
Jason Price Ravara 2 3 3 0 0 8 3 MD
James Kennedy Closkelt 0 4 4 0 0 8 4
Joanne Graham Bleary and District 1 6 5 0 0 12 5
Erinn McIlwaine Closkelt 2 5 6 0 0 13 6
Vikki Singer McDonald Memorial 2 7 7 0 0 16 7

Grade Junior Final

Dress Adjudicator: K Calvin
M&D Adjudicator 1: B Wilson
Flourish Adjudicator 1: K Calvin
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Louis Anderson New Ross and District - Eire 0 2 1 0 0 3 1
Leanne Crooks Syerla and District 1 1 2 0 0 4 2
Louise Smiton Closkelt 1 3 3 0 0 7 3
Benjamin Walker Joseph Forde Memorial 1 5 4 0 0 10 4
Jamie Livingston Joseph Forde Memorial 1 8 5 0 0 14 5
Grace Thompson Ballydonaghy 1 6 8 0 0 15 6 MD
Lee Nicholl Clontibret - Eire 1 7 7 0 0 15 7
Ben Dickson Lisnamulligan 1 4 11 0 0 16 8
Jamie Lee Wilson Joseph Forde Memorial 2 10 6 0 0 18 9
Rachel McCann RSPBA 1 11 9 0 0 21 10
Charlotte Farmer William Kerr Memorial 3 9 10 0 0 22 11

Grade Juvenile Final

Dress Adjudicator: B Wilson
M&D Adjudicator 1: K Calvin
Flourish Adjudicator 1: B Wilson
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Jamie Cupples MacKenzie Caledonian 1 1 3 0 0 5 1
Abigail Wenlock Shotts and Dykehead Caledonia 0 3 2 0 0 5 2
Kathryn McKeown Battlehill 0 2 4 0 0 6 3
Jason Nicholl Clontibret - Eire 0 7 1 0 0 8 4
Katie Bicker Marlacoo and District 1 4 5 0 0 10 5
Kathy Hunter Manorcuningham - Eire 1 5 6 0 0 12 6
Charlotte Ruddock Battlehill 1 6 8 0 0 15 7
Andrea Stevenson Gransha 1 9 7 0 0 17 8
Courtney Wilson Joseph Forde Memorial 1 8 9 0 0 18 9

Grade Novice Final

Dress Adjudicator: B Wilson
M&D Adjudicator 1: K Calvin
Flourish Adjudicator 1: B Wilson
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Carys Graham Glasgow Skye Association 1 1 1 0 0 3 1
Mia Buckley Joseph Forde Memorial 1 2 2 0 0 5 2
Harry Mills Syerla and District 1 3 3 0 0 7 3
Jorja Turkington RSPBA 1 4 4 0 0 9 4
Katie Clarke RSPBA 1 5 5 0 0 11 5

Scroll to Top